„Drzwi wiary”, o których pisze Ojciec święty Benedykt XVI w Liście Porta fidei, są otwarte dla każdego, również dla dziecka. Ale ono potrzebuje być przez te drzwi przeprowadzone przez nas, dorosłych. Potrzebuje mieć w dorosłych, mądrych przewodników, przyjaciół i świadków na drodze wiary.

W tym czasie łaski, jakim jest Rok Wiary, nie odmawiajmy tego najmłodszym. Zaprośmy je, by wspólnie z nami przybliżały się do Chrystusa obecnego w Słowie, w sakramentach i w drugim człowieku.

Proponowany program dla dzieci na Rok Wiary jest zgodny z programem dla dorosłych. Pozwala na przeżywanie Roku Wiary w rodzinie tak, aby to, w czym uczestniczą rodzice pomagało dzieciom, a to, co jest przeznaczone dla dzieci, wpisywało się w przeżycia dorosłych.

Niech w te przeżycia i w ten wysiłek wpisuje się także przygotowanie najmłodszych członków rodziny do pierwszego pełnego uczestnictwa w Mszy świętej i świętowania rocznicy Pierwszej Komunii, oraz inne uroczystości rodzinne. Realizowanie programu Roku Wiary jest przecież najlepszym przygotowaniem do przyjmowania sakramentów świętych i uczestniczenia w życiu kościoła.

Jeśli „Program dla dzieci na Rok Wiary” podejmą katecheci, niech będzie on wspólną wędrówką dzieci i ich dorosłego przewodnika, świadka wiary i przyjaciela, do coraz głębszego i pełniejszego spotkania z Jezusem. Do wspólnego, każdego dnia bardziej świadomego i pełniejszego wypowiadania słowa: Wierzę!

Dzieci do realizowania swojej części „Programu na Rok Wiary” potrzebują dwojakiej pomocy dorosłych. Najpierw rozmowy i wspólnej modlitwy. Świadectwa, że wiara jest dla dorosłych bardzo ważna. Tym świadectwem jest także prośba dorosłego, skierowana do dziecka, o modlitwę za niego w czasie Roku Wiary i przyjęcie takiej prośby od dziecka, a także umożliwienie dziecku adoracji Najświętszego Sakramentu i adorowanie z nim Pana Jezusa.

Konieczne jest także towarzyszenie dzieciom w ich wysiłku intelektualnym, czytanie wraz z dziećmi tekstów, które są im proponowane i rozmawianie z nimi o ich treści, wyjaśnianie tego, czego nie rozumieją, wspólne poszukiwanie i pewnego rodzaju „drążenie tematu”.

Na każde dziecięce „spotkanie z przygodą wiary” składają się trzy elementy wzajemnie się przenikające. Pierwszy to modlitwa w domu i adoracja Najświętszego Sakramentu.  Związana jest ona z konkretnym fragmentem Pisma świętego i dotyczy istotnych dla pogłębiania wiary prawd. Drugi element to poszukiwanie wiedzy. Otrzymują ją dzieci w pierwszej części „spotkania” i w tekstach: „Kartka z pamiętnika Tosi i Franka”. Trzeci to wykonanie konkretnych zadań:

- związanych z modlitwą i czytaniem,

- pewnego rodzaju zadań „manualnych” - wycięcie i wklejenie do prowadzonego przez dziecko zeszytu kolejnych drzwi,

- wykonanie zadań, które z tymi drzwiami są związane,

- naklejenie lub narysowanie na kluczu znaczków – nagrody za wykonane zadania.

Dzieciom potrzebna jest więc „pomoc techniczna”. Zakres tej pomocy opisany jest w części: „Poproś dorosłych, aby”.

Do każdego „spotkania” jest przygotowana wersja dla dzieci młodszych. Do dorosłych należy decyzja, którą wersję dzieciom zaproponują. Im więcej czasu dorośli mogą poświecić, by wspólnie z dziećmi otwierać kolejne „drzwi do przygody”, tym młodszym dzieciom można proponować doroślejszą wersję programu.

W tej części programu na Rok Wiary dzieci przeżyją dwa „Spotkania”. Pierwsze dotyczy otwarcia Roku Wiary. Warto zacząć go realizować z dziećmi już w ostatnich dniach września. Wówczas w uroczystości otwarcia Roku Wiary wezmą udział przygotowane.

„Spotkanie 2” to – podobnie jak w programie dla dorosłych – „przypatrywanie się swojej wierze”. W każdym tygodniu - przez sześć tygodni – proponujemy dzieciom spotkanie z innym aspektem wiary. Będzie ono owocne wówczas, gdy dziecko na adorację Najświętszego Sakramentu (choćby tylko na pięć minut) pójdzie przygotowane. W rozmowie i wspólnej modlitwie z dorosłym zrozumie i pogłębi temat.

Dzieci potrzebują również przypominania o kolejnych zadaniach do wykonania i pomocy w ich rozłożeniu w czasie. A młodszym trzeba także pomóc te zadania zrobić. Na każdym etapie wędrówki przez Rok Wiary niezwykle ważna jest również pochwała, docenienie wysiłku dziecka i zachęcanie go do podejmowania trudu. Nawet, gdy gdzieś po drodze o czymś zapomnimy, coś zostanie opuszczone, przeoczone.

Dzisiaj: 129 Wszystkie: 101974