Droga mała Przyjaciółko,

Drogi mały Przyjacielu,

Benedykt XVI, gdy zapowiadał Rok Wiary, napisał, że powinniśmy „odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej”. Poprzednie spotkania, w których uczestniczyłeś, były takim odkrywaniem i przeżywaniem wiary wyznawanej. Zastanawiałeś się nad swoją wiarą i starałeś się powiedzieć Panu Jezusowi, że Mu wierzysz, kochasz Go, chcesz z Nim być i wypełniać Jego wolę. W kolejnych, aż ośmiu, spotkaniach będziesz starał się odkrywać wiarę celebrowaną. Spróbuj dobrze zrozumieć, co to znaczy.

W języku łacińskim celebrare znaczy: uroczyście obchodzić. Czyli celebrować to nic innego jak świętować, uroczyście i radośnie coś przeżywać. Celebrowanie wiąże się z pewnym rytuałem, czyli odpowiednimi obrzędami i znakami. Przypomnij sobie ważne rodzinne spotkanie np. z okazji czyichś urodzin czy imienin. Co się wtedy dzieje? Wszyscy na niego czekają i cieszą się, że będzie. Starannie go też przygotowują. Dbają o salę, w której się odbędzie, strój, pięknie zapakowane upominki, kwiaty, muzykę i wiele innych szczegółów. Dlaczego? Bo to zbliża do siebie, pomaga cieszyć się sobą, lepiej rozumieć to, co łączy, co ważne i piękne.

Celebrować wiarę to także uroczyście i z radością ją świętować. Po to, aby lepiej, głębiej ją poznawać i coraz bardziej otwierać serce dla Pana Jezusa. Aby umieć przyjmować łaski, które On chce nam wtedy dawać i cieszyć się nimi. Celebrowanie wiary, czyli spotykanie się z Panem Jezusem w sposób uroczysty, również odbywa się … w rodzinie, czyli w Kościele. Bo Kościół, jak już wiesz, to rodzina dzieci Bożych. Tak dzieje się w czasie niedzielnej Eucharystii, oraz gdy obchodzimy święta i uroczystości – najbliższe to Boże Narodzenie. I gdy przyjmujemy sakramenty święte.

Na lekcjach religii uczyłeś się, że Pan Jezus ustanowił siedem sakramentów.  I wiesz, że sakrament to widzialny znak niewidzialnej Bożej łaski. Czy wiesz, co to znaczy? Przyznasz, że warto się nad tym zastanowić.

Sakramenty święte są tajemnicą wiary. Słowo tajemnica nie znaczy tutaj czegoś, o czym nie wolno mówić, jak np. tajemnica spowiedzi. Ono oznacza taką prawdę, którą trzeba ciągle poznawać. I im bardziej ją poznajemy, tym bardziej odkrywamy jej wielkość i jej ogromne znaczenie dla nas teraz. Bo Pan Jezus założył Kościół w taki sposób i po to, aby móc to, czego dokonał dwa tysiące lat temu, ciągle na nowo powtarzać. Robi to w sposób niewidzialny, duchowy, ale tak samo realny jak wtedy, gdy chodził po palestyńskiej ziemi. I najważniejsze, robi to w taki sposób, że my wszyscy w tym bardzo mocno uczestniczymy. Uczestniczyć to nie znaczy obserwować, przypatrywać się, podziwiać. To być w samym środku wydarzenia, które dzieje się dla mnie.

Jak widzisz Kościół też jest taką tajemnicą wiary. Czyli jest dziełem Pana Jezusa. Jest sposobem, który Pan Jezus wymyślił, aby być z nami niezwykły sposób. On zamyka nas w Swoim Sercu i równocześnie mieszka w naszych sercach. Dorośli mówią, że w Panu Jezusie jesteśmy dziećmi Bożymi, a On jest naszym Bratem. A ponieważ dla Pana Jezusa czas nie istnieje, wszystko, czego dokonał, aby nas zbawić, w Kościele nieustannie się dzieje. Mówimy, że się uobecnia. Czyli w każdej Mszy świętej przeżywamy zarówno Boże Narodzenie jak i śmierć Pana Jezusa na krzyżu i Jego zmartwychwstanie.

Mówisz, że trudno to zrozumieć? Tak. Bo tajemnice wiary trzeba, przez całe życie, ciągle na nowo starać się coraz lepiej rozumieć. A w pełni, tak do końca, ich wielkość i piękno poznamy dopiero w niebie. Teraz musimy je zgłębiać i w nie wierzyć. Po to mamy Rok Wiary i modlimy się: Panie Jezu dodawaj nam wiary, umacniaj naszą wiarę!

I dlatego zapraszam cię do radosnego odkrywania wiary, którą celebrujemy w kolejnych wydarzeniach w roku liturgicznym i w każdym z sakramentów. W okresie od Adwentu do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego czeka cię osiem „spotkań”. Wraz z Tosią i Frankiem otworzysz kolejnych osiem drzwi do przygody z Panem Jezusem. Twój klucz, symbol twojej wiary, stanie się piękniejszy, bo nakleisz na nim wiele nowych znaczków.

Życzę ci wspaniałej wędrówki z Panem Jezusem od Betlejem, aż do góry Wniebowstąpienia i do Wieczernika.