Drodzy Rodzice i Katecheci,

Wasze dzieci, Wasi uczniowie, otrzymują kolejne osiem spotkań z wiarą. Dzięki Wam, będą mogły otworzyć następne drzwi do przygody z Panem Jezusem. Proponowane „Spotkania” są kontynuacją - co widać również w ich numeracji - „spotkań” zamieszczonych w poprzednim zeszycie. Mają ten sam układ treści. Obowiązują takie same zasady ich realizacji.

„Spotkania” swoją treścią obejmują okres od Adwentu do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. To nie tylko długi czas, szczególnie dla dziecka, i trzeba dyskretnej mobilizacji ze strony dorosłych, aby „nie ustać w drodze”. To okres, w którym dotykamy największych tajemnic naszej wiary. „Spotkania” te tajemnice przybliżają, uczą dzieci przeżywać Rok liturgiczny, starają się pogłębiać wiarę w Jezusa obecnego w tym Bożym czasie. Równocześnie chcą podprowadzać dzieci do odpowiedzi na wezwanie Benedykta XVI do „odkrywania wiary celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej” (por. List Porta fidei, 9). Dlatego w „Drugim liście do dzieci” wiele miejsca poświęcono, by pomóc dzieciom dobrze rozumieć słowa: celebracja oraz tajemnica wiary. Warto ten tekst z dziećmi nie tylko starannie przeczytać, również o nim porozmawiać.

„Spotkania” łączą treści Roku liturgicznego z treściami związanymi z celebracją sakramentów świętych. Wiarę celebrujemy przecież głównie w Liturgii i w sakramentach. „Spotkanie 3” poświęcone jest rozumieniu samego pojęcia: sakrament. Następne dotyczą kolejnych sakramentów świętych w kolejności zbliżonej do tej, jaka została zaproponowana dorosłym. Warto bowiem, aby w rodzinie tymi samymi treściami wiary żyli równocześnie rodzice i dzieci.

„Spotkania” nie są wykładem na temat sakramentów, czy tajemnic wiary obecnych w tych okresach liturgicznych. Chcą uczyć dzieci „wiary przeżywanej i przemodlonej”, prowadzić je do osobistego spotkania z Panem. Chcą pokazywać sakramenty, jako dary Bożej miłości, z którą - na różne sposoby - przychodzi do nas Pan Jezus. Dlatego osią „spotkań” jest cotygodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Dzieci, przy „otwieraniu drzwi wiary”, potrzebują dorosłych. Chcą, aby oni towarzyszyli im – poprzez rozmowę i wspólną modlitwę - w odkrywaniu tych największych tajemnic i pomogli im tę „odkrywczą pracę” właściwie podzielić, zaplanować i dostarczyć potrzebnych materiałów.

Nie poradzą sobie, jeśli nie wskaże im się, przeznaczonych na dany tydzień, treści, które powinny przeczytać i przemyśleć przed pójściem na adorację. Znajdują się one zarówno w części „Poproś o pomoc Ducha Świętego i pomyśl”, jak i w opisie samej adoracji. Zadania w części: zrób, są dostosowane do tematyki proponowanych adoracji i tak powinny być przez dzieci realizowane. W tym celu przy znaczkach adoracji i przy proponowanych do realizacji zadaniach umieszczono liczby. Odpowiadają one kolejnym tygodniom przeznaczonym na realizację „spotkania”.

„Uroczystym” zakończeniem przez dzieci każdego „spotkania” jest odczytanie i podpisanie – w wyznaczonym dniu, w czasie wieczornej modlitwy - tekstu „Moje wyznanie wiary” dołączonego do każdego „spotkania”. Jest ono dziecięcą formą celebrowania wiary w obecność Chrystusa w sakramentach świętych.

„Spotkania” (ze względu na konieczność ich zgodności z przeżywanym okresem liturgicznym) nakładają się na siebie. Dziecko nie kończy jednego spotkania, a zaczyna już następne, bo finał danego „spotkania” nastąpić ma w konkretnym dniu.

I tak: „spotkanie” dotyczące sakramentu namaszczenia chorych dzieci kończą 11 lutego - mimo, że wchodzą już w „spotkanie” dotyczące sakramentu pokuty - dwa dni później jest Środa Popielcowa. Natomiast „swoje wyznanie wiary” w obecność Pana Jezusa w sakramencie pokuty podpisują w dniu zakończenia rekolekcji wielkopostnych. Jeśli rekolekcje są na początku Wielkiego Postu należy podpowiedzieć dzieciom, aby to spotkanie zakończyły po spowiedzi wielkopostnej. „Spotkanie” związane z sakramentem kapłaństwa ma swój finał w Wielki Czwartek, związane z sakramentem bierzmowania i z sakramentem Eucharystii – w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Wymaga to pewnej „czujności” od dorosłych. Podobnie jak „dokumentowanie wykonanych zadań” znaczkami na kluczu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na realizację „spotkania 4” dotyczącego sakramentu małżeństwa. Wiele dzieci jest wychowywanych przez jedno z rodziców lub w rodzinie, gdzie między rodzicami „nie dzieje się najlepiej”. Z tekstami dotyczącymi rodziny i sakramentu małżeństwa nie powinny zostać same. Potrzebny jest mądry komentarz, serdeczna rozmowa, możliwość wypowiedzenia przez dziecko swojego bólu i samotności, oraz pokazanie mu, że w Najświętszym Sakramencie czeka najlepszy Przyjaciel, który nie zawodzi.