Proponowany program dla dzieci na Rok Wiary jest zgodny z programem dla dorosłych. Pozwala na przeżywanie Roku Wiary w rodzinie tak, aby to, w czym uczestniczą rodzice pomagało dzieciom, a to, co jest przeznaczone dla dzieci, wpisywało się w przeżycia dorosłych.

Jeśli „Program dla dzieci na Rok Wiary” podejmą katecheci, niech będzie on wspólną wędrówką dzieci i ich dorosłego przewodnika, świadka wiary i przyjaciela, do coraz głębszego i pełniejszego spotkania z Jezusem. Do wspólnego, każdego dnia bardziej świadomego i pełniejszego wypowiadania słowa: Wierzę!

• Drodzy Rodzice i Katecheci

„Drzwi wiary”, o których pisze Ojciec święty Benedykt XVI w Liście Porta fidei, są otwarte dla każdego, również dla dziecka. Ale ono potrzebuje być przez te drzwi przeprowadzone przez nas, dorosłych. Potrzebuje mieć w dorosłych, mądrych przewodników, przyjaciół i świadków na drodze wiary.

W tym czasie łaski, jakim jest Rok Wiary, nie odmawiajmy tego najmłodszym. Zaprośmy je, by wspólnie z nami przybliżały się do Chrystusa obecnego w Słowie, w sakramentach i w drugim człowieku.

• Drogie Dzieci

Ojciec święty Benedykt XVI w liście, w którym ogłasza Rok Wiary, również do was, mówi, że „Drzwi wiary są szeroko otwarte”.  Po raz pierwszy otworzył je każdemu Pan Jezus w czasie chrztu. Dar wiary, otrzymany wtedy, to taki klucz do otwierania drzwi do coraz piękniejszej, głębszej przyjaźni z Panem Jezusem. Te drzwi możemy tylko lekko, od czasu do czasu, uchylać. A możemy je coraz szerzej i szerzej otwierać. I coraz głębiej przez nie wchodzić.

• Spotkanie 1

Wiara to bardzo trudna rzecz. Już apostołowie zdawali sobie z tego sprawę. Długo chodzili z Panem Jezusem po Palestynie, słuchali Jego słów, patrzyli na cuda, które czynił. Bardzo chcieli Go poznać, stawać się takimi jak On, po prostu Mu uwierzyć.

• Spotkanie 2

Proponuję, abyś to „przypatrywanie się swojej wierze” rozłożył aż na sześć rozmów z Panem Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Masz na nie czas do pierwszej niedzieli Adwentu. Po każdym spotkaniu wykonaj opisane w następnej części zadanie.