Tygodniowa medytacja o wierze

Należy zachęcić młodzież, aby w Roku Wiary uwzględniła w swoim tygodniowym programie zajęć wspólną lub indywidualną medytację o wierze. W kolejnych tygodniach można podjąć proponowane powyżej tematy, stawiając przy nich dodatkowe pytania, np.:

1. Dziękczynienie za dar wiary. Czy uznajesz wiarę za dar, który został ci dany przez Boga, czy też uważasz, że twoja wiara zależy tylko od ciebie? Wiara jest nazywana jednym z największych skarbów, jakie człowiek na ziemi posiada. Czy ty też tak cenisz wiarę? Komu chciałbyś szczególnie podziękować za trud przekazywania ci wiary? Może wyrazisz swoje podziękowanie w rozmowie z nim lub przez napisanie do niego listu.

2. Przeproszenie za niedowiarstwo. W zamieszczonym powyżej dziale zatytułowanym: „Przeproszenie za niedowiarstwo” podane jest wiele przykładów takiej postawy w naszym życiu. Czy ty też widzisz ten problem i czy przepraszasz Boga za niedowierzanie? Czy modlisz się do Ducha Świętego, aby pomógł ci lepiej poznać ten grzech, skoro jednym z Jego zadań, według słów Jezusa, jest przekonywanie świata o grzechu niewiary w Tego, którego Ojciec posłał? Skąd się bierze w człowieku niedowierzanie wobec tego, co powiedział Jezus? Jak często przepraszasz Boga za słabość wiary i zaniedbania w jej rozwoju?

3. Uczczenie świadków wiary. Czy interesujesz się życiem świętych i błogosławionych, a także innymi ludźmi, którzy dali piękne świadectwo wiary? Czy pamiętasz o tym, że także dziś ludzie w różnych częściach świata oddają życie za wierność Chrystusowi? Czy modlisz się często do świętych, prosząc ich o wstawiennictwo u Boga? Jak chciałbyś w tym Roku Wiary uczcić ich w sposób szczególny?

4. Prośba o pomnożenie wiary – Dar słowa. W tym roku bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy wierzę Jezusowi, kiedy mówi…?” Potem padają słowa Jezusa. Jedne dotyczą Jego samego, np. „Ja jestem Prawdą”, inne dotyczą Ojca niebieskiego, np. „Ojciec Mnie posłał”, jeszcze inne mówią o nas, o naszym życiu i postępowaniu, np.: „Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien”. Zapewne na postawione pytanie pozytywnie, a nie w ten sposób: „Nie wierzę Jezusowi, kiedy mówi…”. Odpowiedź twierdząca nie oznacza, że wszystko jest wyjaśnione. Istnieje wiele stopni zaangażowania w sprawy wiary i przyjęcia słowa Bożego. W przypowieści siewcy i ziarnie Pan Jezus wyróżnił sześć różnych sytuacji: ziarno na drodze, na glebie skalistej, między cierniami, ziarno wydające owoc trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny lub stokrotny. Zapewne los twojej wiary jest podobny do losów jednego z tych ziaren. Do którego?

5. Prośba o pomnożenie wiary – Dar sakramentów. Czy umiesz wymienić wszystkie sakramenty ustanowione przez Chrystusa? Co każdy z nich wnosi w życie człowieka? Czy wierzysz w sakramentalną obecność Chrystusa pod postacią chleba? Czy Twoja wiara w tę obecność jest na tyle mocna, że systematycznie przychodzisz na adorację Najświętszego Sakramentu? Jeśli nie adorujesz Boga, to czy wierzysz w Niego naprawdę? Jaki jest Bóg, w którego wierzysz?

6. Prośba o pomnożenie wiary – Dar wspólnoty. Kolejne pytania dotyczą jednej z najtrudniejszych i najbardziej wymagających prawd wiary. Jest to wiara w obecność Chrystusa w drugim człowieku, w rodzinie i całym Kościele. Jak rośnie Twoja wiara w tę obecność? Czy dziś wierzysz mocniej niż kiedyś, że „cokolwiek uczynisz jednemu z braci, uczynisz Chrystusowi”? Czy modlisz się gorąco o pomnożenie wiary w obecność Chrystusa w słowie, w sakramentach i w drugim człowieku?

7. Wyznanie wiary. Czym dla ciebie jest Credo, które przekazał ci Kościół? Jak przeżywasz niedzielne wyznanie wiary? Czy jest to radosna opowieść o tym, co w twoim życiu szczególnie ważne? Czy jest to nużąca recytacja tekstu, który powtarzasz tylko dlatego, że jest przewidziane w czasie niedzielnej Eucharystii? Czy potrafisz dostrzec w krótkich formułach wyznania wiary streszczenie całej Biblii? Jak często odmawiasz „Wierzę w Boga” w indywidualnej modlitwie?

Lektura Katechizmu w wersji Youcat

W tym pierwszym okresie przeżywania Roku Wiary wszyscy są zachęceni do przeczytania pierwszej części Katechizmu Kościoła Katolickiego. Młodzieży trzeba polecić szczególnie wersję dla nich przeznaczoną. Lektura połączona z indywidualną medytacją oraz wspólną modlitwą w domu, w kościele lub w małej grupie, będzie wielkim dobrodziejstwem dla wszystkich.