Pan Jezus sprawia, że mamy udział w tych tajemnicach tak, jakbyśmy je przeżywali razem z Panem Jezusem dwa tysiące lat temu. I to nie jeden raz, ale ciągle, w każdej Mszy św. w każdej Komunii świętej. Czy otrzymałeś kiedyś większy dar?  Zobacz, pomyśl, w jak wielkim wydarzeniu uczestniczysz, gdy przychodzisz na Mszę świętą. Jak ważny jesteś dla Pana Jezusa, że cię do uczestniczenia w tych wydarzeniach zaprasza, że daje ci Siebie. On ci aż tak zaufał. A ty?

• spotkanie 10 dla dzieci starszych

Święty Mateusz był jednym z Apostołów i w tej uczcie uczestniczył. Opisał to, czego sam doświadczył. Jego opis wydaje się taki prosty. Pan Jezus wziął chleb w swoje dłonie, pobłogosławił go i powiedział, że to jest Jego Ciało. Wziął kielich z winem i podał go uczniom, tłumacząc im, że to Jego Krew, która będzie przelana na odpuszczenie grzechów. Być może, że Apostołowie wtedy niewiele z tych słów ich Mistrza zrozumieli.

• spotkanie 10 dla dzieci młodszych

Kiedy kapłan podczas Mszy Świętej konsekruje chleb i wino, staraj się myśleć o tym, co się dokonuje. Jesteśmy wtedy wezwani do rozpoznania tej wielkiej tajemnicy wiary. Oczywiście o tym, co się dokonuje w chlebie i winie wiemy dokładnie – przestają być chlebem i winem, a stają się Ciałem i Krwią Jezusa. Jak? Tu jest miejsce na wiarę. Nie rozpoznajemy przecież żadnej widocznej dla nas, zewnętrznej zmiany. Wciąż widzimy chleb i wino.

• Kartka dziesiąta z pamiętnika Tosi i Franka

Dzień Pierwszej Komunii Świętej to był chyba najpiękniejszy dzień w moim życiu. Bo przyszedłeś do mnie, Panie Jezu, pod postacią chleba i we mnie zamieszkałeś. Posprzątałem wcześniej moje serce, chciałem Cię przyjąć jak najpiękniej potrafiłem. Dziękuję Ci, że przyszedłeś. Mieszkaj we mnie na zawsze. Dziękuję Ci, że mnie kochasz – nie dlatego, że jestem dobry czy uczynny, ale dlatego, że jestem Twoim dzieckiem.