Wprowadzenie

W czasie rekolekcji dla dzieci Jestem żywym kamykiem budującym mój Kościół tematem przewodnim jest pokazanie Kościoła jako wspólnoty, którą można kochać. Kochać swój Kościół – znaczy wierzyć w niego i znać swoje miejsce w nim, znaczy wiedzieć, że to moja wspólnota – wspólnota Boga ze mną i z innymi ludźmi. Kochać swój Kościół znaczy z pomocą Ducha Świętego umieć powiedzieć: Pan Bóg jest najważniejszy w moim życiu i chcę go chwalić wraz z innymi w mojej wspólnocie, w moim Kościele.

Dzieciom – wbrew pozorom – łatwiej jest przekazywać prawdę o Kościele jako wspólnocie Boga z ludźmi, niż niekiedy ludziom dorosłym. Dzieci po prostu przyjmują to, że Pan Bóg jest obecny w Kościele, o ile tylko rozumieją, że Kościół to wspólnota, a nie tylko sam budynek. Przychodząc do świątyni wiedzą, że jest w niej obecny Pan Bóg i są w niej obecni ludzie. To jest dla nich niemal oczywiste. Nieco trudniej jest im zrozumieć, że Kościół pisany wielką literą – pojmowany jako wspólnota ludzi z Bogiem, nie jest tym samym, co kościół – rozumiany jako miejsce, jako świątynia.

Punktem wyjścia do rozważań rekolekcyjnych z dziećmi może być zatem rozróżnienie tych dwóch pojęć – niekiedy dla dzieci tożsamych. Jeżeli ta różnica jest już jasna i zrozumiała – dopiero wtedy można mówić o symbolicznej budowli Kościoła z żywymi kamieniami – ludźmi - tworzącymi go.

Pomoce

Prowadzący rekolekcje przygotowuje wcześniej dużą planszę – plakat przedstawiający zewnętrzny obraz świątyni, w której rekolekcje się odbywają. Może to być  duża fotografia lub rysunek czy szkic. Dolna część świątyni – lub nawet jej całość - ma być jednak wypełniona w przypadku rysunku czy szkicu: dużymi kamykami, na których będzie się dało coś napisać lub przykleić, natomiast w przypadku fotografii: naklejonymi na nią takimi samymi kamykami. Plakat musi być na tyle duży, by był możliwy do zobaczenia dla wszystkich uczestników. Należy go odpowiednio umocować w widocznym miejscu, by towarzyszył on w ciągu całych rekolekcji.

Jeśli prowadzący nie ma możliwości przygotowania wcześniej takiego plakatu, może pobrać ze strony: www.rokwiary.diecezja.pl „uniwersalny” obraz – szkic świątyni i wydrukować go w odpowiednim powiększeniu.

W przygotowaniu szkicu trzeba pamiętać o tym, żeby kamieni była odpowiednia ilość – jeśli rekolekcje będą się odbywały w licznej grupie – musi być kamieni „pod dostatkiem”, by każdy mógł odnaleźć swój własny – np. wpisać na nim swoje imię. Kamienie można dorysować na „uniwersalnym” obrazie pobranym ze strony internetowej.

W ostatnim dniu rekolekcji:

• I możliwość: Dzieci, zrozumiawszy już w czasie rekolekcji temat: Jestem żywym kamykiem budującym mój Kościół, podchodzą do dużej planszy i zapisują swoje imiona na kamykach – każde dziecko na osobnym kamyku.
  • II możliwość: Dzieci przygotowują w domu wycięte z papieru samoprzylepnego lub zwykłego papieru kolorowego kamyki – każde swój. Wpisują na nich swoje imiona. Przynoszą je do kościoła, by w ostatnim dniu nakleić swój kamyk na szkicu świątyni.
  • III możliwość: Dzieci w domu wycinają z papieru kamyki, na których naklejają swoje zdjęcie lub rysują swój portret – mogą go ozdobić i/lub podpisać. Przynoszą je do kościoła i naklejają we wskazanym miejscu na planszę.
  • IV możliwość: Osoba wskazana przez rekolekcjonistę wykonuje w czasie rekolekcji (np. przed lub po mszy św. w pierwszy dzień) zdjęcia dzieciom siedzącym w ławkach. Można je następnie wydrukować i wyciąć w kształcie kamyków oraz nakleić na planszę. Dzieci mogą wpisać też na planszy swoje imiona, jak w możliwości I.
  • V możliwość: dzieci przynoszą w czasie trwania rekolekcji do kościoła prawdziwe kamienie i układają je w wyznaczonym przez rekolekcjonistę miejscu (mogą równocześnie przynosić i kamyki wycięte i prawdziwe – do wyboru)

Piosenka rekolekcji

Piosenka rekolekcji zawiera cztery zwrotki odpowiadające kolejnym dniom – poruszające pewien element nauki rekolekcyjnej każdego dnia. Może ona zostać wprowadzona w ten sposób, że dzieci poznające tematykę poszczególnych spotkań rekolekcyjnych uczą się pierwszej zwrotki pierwszego dnia, drugiej – drugiego, itd. Może też zostać wprowadzona w całości pierwszego dnia ze szczegółowym omówieniem  pierwszej zwrotki, drugiego dnia powtórzona w całości z przybliżeniem drugiej, itd.

1. Tobie chwałę dziś oddaję w mym Kościele –

- kocham go i wspólnie tworzę, w nim żyć chcę.

Ty w nim jesteś - ja w to Panie mocno wierzę.

Żywy kamyk budujący - imię me.

Ref. Wierzę, mocno wierzę

W Święty Kościół, który dałeś Panie nam!

Wierzę, mocno wierzę

W Święty Kościół, który mocno w Tobie trwa!

2. W moim domu mały Kościół też się skrywa,

na modlitwie i przy stole widzę, że

choć w rodzinie naszej różnie czasem bywa

Ty umacniasz, wciąż pomagasz, chronisz mnie.

3. Chcemy Panie jednym Ciałem być wciąż z Tobą,

daj nam łaskę by przy Tobie zawsze trwać,

tym, co dobre, dzielić się z każdą osobą,

co w Kościele lub poza nim będzie stać.

4. Dziś dziękuję Tobie Panie w mym Kościele

za talenty małe, które dałeś mi.

Pomóż służyć nimi, bo tu miejsca wiele,

bym mógł działać, mnożyć je przez wszystkie dni.

Nagranie piosenki do pobrania: MP3 oraz nuty z tekstem w PDF

Zadanie przed rekolekcjami

Jeśli to możliwe, by dzieci przed rozpoczęciem rekolekcji wykonały pewne zadanie – będzie to ułatwieniem podjęcia z nimi dialogu pierwszego dnia, gdy przyniosą gotowe prace. Zadanie może brzmieć: Narysuj (dzieci młodsze) lub opisz krótko (dzieci starsze)  Twój kościół (Kościół).

Zadając dzieciom powyższe zadanie warto nie narzucać im tego, czy mają rysować bądź opisywać kościół pisany wielką czy małą literą. Można podkreślić, że chodzi o ich pierwsze skojarzenia, o najważniejsze cechy, o ich wyobrażenie swojego kościoła.

Dzisiaj: 131 Wszystkie: 101976